/blogs/52-%D8%B4%DB%8C%D8%B4%D9%87-%DA%86%DA%AF%D9%88%D9%86%D9%87-%D8%A8%D9%88%D8%AC%D9%88%D8%AF-%D9%85%DB%8C-%D8%A2%DB%8C%D8%AF

مروری بر تاریخچه شیشه

کشف اولین شیشه طبیعی: OBSIDIAN

شیشه یک ماده منحصر به فرد است که از نظر فیزیکی و عملی انعطاف پذیر است. شیشه یک ماده شیمیایی خنثی است و می تواند به روش های مختلفی تولید شود. از 2000 سال قبل از میلاد در طول تاریخ بشر استفاده شده است. از بین النهرین شروع شد و در طول هزاران سال رایج تر شده است.

w30

با وجود اینکه شیشه در این دوران مدرن، بسیار محبوب است، شیشه به اشکال مختلفی در طبیعت یافت می شود. شیشه های مدرن ممکن است بیشتر مصنوعی باشند، اما زیبایی طبیعی و استحکام شیشه طبیعی غیرقابل انکار است. با وجود همه اینها، تعیین استحکام شیشه دشوار است، به ویژه به این دلیل که دانشمندان اغلب ادعا می کنند که شیشه یک حالت ماده است نه یک نوع ماده.

ابسیدین، شاید شناخته شده ترین نوع شیشه طبیعی، زمانی تشکیل می شود که برخورد ناگهانی آب یا هوا باعث سرد شدن سریع سنگ ذوب شده شود. بسیاری از مردم ابسیدین را به دلیل درخشش مشکی متمایز آن می شناسند، اما در موارد نادری ممکن است لکه های برف مانند بر روی سطح آن یا درخشندگی رنگین کمانی داشته باشد.

ابسیدین به طور طبیعی در سرتاسر جهان وجود دارد، اساساً هر جا که فوران آتشفشانی رخ دهد. ابسیدین معمولاً هنگام پیاده روی در نزدیکی مناطق آتشفشانی از آرژانتین تا ایالات متحده یافت می شود، اما مناطق شگفت آور شامل ژاپن و اسکاتلند هستند. زیبایی طبیعی این مناطق آنجا را به یک منطقه جذاب تبدیل کرده است.

سنگ ابسیدین از نظر سیلیس بسیار غنی، حدود 65 تا 80 درصد و کم آب است. شکل گیری بیرونی آن از طریق سرد شدن سریع گدازه های فلسیک در لبه های یک جریان گدازه فلسیک یا گنبد آتشفشانی یا زمانی که گدازه پس از تماس ناگهانی با آب یا هوا سرد می شود، اتفاق می افتد. با این حال، تشکیل نفوذی زمانی صورت می گیرد که گدازه فلسیک در امتداد لبه های دایک سرد می شود.

رایج ترین رنگ ابسیدین سیاه است. به دلیل وجود اکسید آهن در رنگ های قهوه ای، سبز و خرمایی نیز یافت می شود. در نادرترین موارد، ابسیدین می تواند به رنگ آبی، قرمز، نارنجی یا زرد باشد.

مصارف اصلی ابسیدین، ساخت، برش و سوراخ کردن ابزار و سلاح هایی مانند چاقو، نوک پیکان، نوک نیزه و سوهان بود. رنگ‌های متفاوتی که در آن یافت می‌شود، این سنگ را به یک زینت جذاب و یک سنگ نیمه قیمتی تبدیل کرده است.

تغییر بعدی از شیشه های طبیعی به مصنوعی

شواهد باستان شناسی نشان می دهد که شیشه های طبیعی مانند ابسیدین از دیرباز مورد استفاده انسان ها بوده است. شیشه و لعاب مصنوعی ساخته شده اند که قدمت آن به تاریخ بشر باز می گردد. قدیمی ترین لعاب شناخته شده (پوشش شیشه ای) به حدود 12000 سال قبل از میلاد برمی گردد. اولین شیشه جامد حدود 7000 سال قبل از میلاد بود. هر دو در مصر یافت شدند و مرکز تولید شیشه و لعاب در طول تاریخ باستان باقی ماندند. در ابتدا از شیشه فقط برای مقاصد تزئینی استفاده می شد، اما بعداً قالب گیری شد یا در ظرفی فشرده شد. اختراع شیشه دمیده در حدود قرن اول قبل از میلاد.

 در سال های قبل از میلاد، استفاده از شیشه برای مقاصد عملی در زمان رومیان، عمدتاً برای کشتی‌ها و بعداً برای پنجره‌ها به طور قابل توجهی افزایش یافت.

در اروپا، پس از سقوط امپراتوری روم، شیشه‌سازی در مناطق دورافتاده پراکنده شد، اما در امپراتوری بیزانس (به ویژه سوریه) و توسط اعراب در سوریه، مصر و ایران ادامه یافت.

 ونیز از حدود سال 1300 به مرکز صنعت احیا شده شیشه، در اروپا تبدیل شده بود. پیشرفت هنر به موازات رنسانس قرن پانزدهم بود و مهمترین پیشرفت در ونیز تولید شیشه شفاف و بی رنگ به نام کریستالو بود. این شیشه تا قرن هفدهم ونیز را به مرکز اصلی تولید شیشه و صادرات شیشه تبدیل کرد و در سراسر اروپا به ویژه در بوهم، نورنبرگ و بریتانیا گسترش یافت.

شیشه از 7000 تا 3000 قبل از میلاد

w30 copy

تاریخچه شیشه در بین النهرین آغاز نمی شود، جایی که استاد کارانی از هزاره سوم قبل از میلاد وجود دارند.

 با نحوه ساخت شیشه آشنا شوید:

 شیشه به طور طبیعی به وجود می آید. ماسه کوارتز در دماهای بسیار بالا ذوب می شود و با سرد شدن توده ذوب شده به شکل شیشه در می آید. رعد و برق باعث چنین دماهای بالایی می شود، اما اثرات فوران های آتشفشانی و شهاب سنگ ها نیز همین طور است. به این ترتیب سنگ های زجاجیه فولگوریت، ابسیدین و تکتیت تشکیل می شوند. در اوایل دوران نوسنگی در حدود 7000 سال قبل از میلاد، مردم از شیشه به عنوان ابزار استفاده می کردند. آنها خواص عالی سنگ های شیشه ای طبیعی را تشخیص دادند. برای مثال از لبه های تیز ابسیدین برای کندن کوه و خراش استفاده می کردند.

در حدود 1500 سال قبل از میلاد مسیح، مصری ها اولین ظروف شیشه ای توخالی برای پمادها و روغن ها را ساختند. قدیمی ترین اشیای شیشه ای تاریخ گذاری شده را می توان در مجموعه هنری مصری مونیخ مشاهده کرد. شیشه ظریف ساخته شده از شیشه آبی کم رنگ.

کتابخانه  آشوربانیپال پادشاه آشور حاوی اولین دستور العمل شیشه ای است که نوشته شده است:

 "60 شن و ماسه، 180 خاکستر جلبک دریایی و 5 گچ برای من بیاورید." این فرمول که قدمت آن به 658 سال قبل از میلاد برمی گردد، برای 2500 سال بی نظیر بود. ماسه کوارتز، پتاسیم و آهک ماده اولیه طبیعی، غیرقابل نفوذ، چکش خوار و بادوام را تولید می کنند که شیشه است.

مقدمه یک انقلاب فنی در 100 سال قبل از میلاد

تولید شیشه

در حدود 100 سال قبل از میلاد، یک انقلاب تکنولوژیکی در کلبه دمنده شیشه ای در سواحل سوریه رخ داد. امروز نام او را نمی دانیم، اما دمنده شیشه، لوله دمنده را اختراع کرد. این لوله از یک لوله به طول 1.2 تا 1.6 متر با یک دهانه در یک انتها تشکیل شده است. در انتهای دیگر، یک دمنده شیشه ای توده ای از شیشه مذاب را می گیرد و می پیچد، تکان می دهد، غلت می دهد و هوا را به داخل جرم خنک کننده می دمد. از آن زمان تا کنون شیشه دمنده قادر به تولید انواع شیشه های جدار نازک بوده است. 100 سال بعد، در امپراتوری روم، عینک های مجلل با تزئینات رنگارنگ تولید می شد.

مرکز شیشه‌سازی قرن یازدهم: ونیز

شیشه

از قرن یازدهم، ونیز مرکز تولید شیشه در جهان غرب بوده است. کارگاه شیشه ای محلی "phioleri di Murano" به سطوح غیرقابل تصوری از صنعت دست یافته است، به ویژه در تولید و پردازش کریستال های شفاف، و سبک شیشه ای رنسانس زیبایی را در سنت شیشه سازی ونیزی توسعه داده است.

"اصل تاج شیشه ای" از قرن 12

نمونه‌های متعددی وجود دارد که چگونه مصری‌ها توانستند شیشه‌های پنجره بسازند، اما این کشف اصل شیشه‌های تاج بود که سرانجام نور را به قلعه‌ها و کلیساهای جامع دوران گوتیک آورد. شیشه دمنده ها یک تکه شیشه را در یک دیسک صاف فشار می دهند و از سرب برای اتصال قسمت های مرکزی استفاده می کنند تا یک منطقه بزرگ را تشکیل دهند.

رویدادهای مهم شیشه ای از 1688 تا 1925

در شهر Saint-Gobain فرانسه، دمنده‌های شیشه ابتدا شیشه مذاب را روی میز می‌ریختند و توده مذاب را می‌غلطاندند تا به همان ضخامت برسد. برای اشراف ایده آل بود که آینه هایی برای تزئین کاخ های روکوکو بسازند.

شیشه کلیسا

در سال 1867 فریدریش زیمنس کوره ذوب پیوسته را معرفی کرد، یک نوآوری تکنولوژیکی که صنعتی شدن صنعت شیشه را سرعت بخشید. این کوره از یک مخزن ذوب و قطعات در حال کار تشکیل شده است که شبانه روز بدون وقفه کار می کند. این نقطه عطفی در تولید مکانیکی ظروف شیشه ای بود.

تولید شیشه

مایکل جی اوونز آمریکایی شاهکار مهندسی را اختراع کرد، دستگاه دمنده بطری تمام اتوماتیک که از فرآیند مکش و دمش استفاده می کرد. به عبارت دیگر یک تکه شیشه به داخل قالب مکیده شده و به صورت خودکار بریده می شود. این دستگاه معجزه گر توانست 2500 بطری در ساعت تولید کند.

در سال 1925، مهندسان اینگل و اسمیت برای ثبت اختراع ماشین IS درخواست دادند. شیشه توخالی، روشی برای تولید که امروزه نیز مورد استفاده قرار می گیرد، با فرآیند دمیدن تولید می شود. قطره ها از قبل در یک قالب فلزی دمیده می شوند و سپس قطرات از پیش ساخته شده به قالب دوم منتقل می شوند که در آنجا دمش کامل میشود.

شیشه در جهان معاصر

دمیدن شیشه

معرفی ماشین‌های کنترل‌شده الکترونیکی بود که تولید تولیدکنندگان شیشه را در نیمه دوم قرن بیستم افزایش داد. یک فرآیند جدید تولید شیشه سبک وزن به محافظت از محیط زیست و حفظ منابع انرژی کمک می کند. شیشه جزء ضرورات زندگی ماست. مورد استفاده در تحقیقات، فناوری ارتباطات، ساخت و ساز و سیستم های خورشیدی.

 

تولید کنندگان شیشه

 شیشه یک ماده بسته بندی ایده آل برای نوشیدنی ها، مواد غذایی و لوازم آرایشی است.

اگر سؤال یا نظری در مورد بطری های شیشه ای و جار شیشه ای / سنگ چخماق دارید، لطفاً به https://packingjar.com/ مراجعه کنید.

برای بطری‌های شیشه‌ای  و جار شیشه ای که برای بسته‌بندی یا نگهداری معمول هستند، لطفاً اینجا را کلیک کنید.

برای وبلاگ های بیشتر در مورد بسته بندی شیشه ای، به https://www.packingjar.com/blog/ مراجعه کنید

برای اطلاع از آخرین به روز رسانی های بسته بندی شیشه ای، به ما بپیوندید

*صفحه اینستاگرام: https://www.instagram.com/packingjar/

پکینگ جار

تولیدکننده ظرف شیشه ای جار در تهران انواع مختلفی از این ظروف را در طرح و شکل های مختلف تولید و به بازار ارائه می کند.

اطلاعات تماس
 • دفتر فروش

  خیابان افریقا بالاتر از چهار راه جهان کودک نبش صانعی برج امیر پرویز طبقه 13 واحد 135

  تلفن :02188796685 - 02188878767 - 02188878769

  واتس اپ : 09044353547

  ایمیل : info@packingjar.com

 • کارخانه

  تهران جاده خاوران شهرک صنعتی خاوران سایت فلز تراشان بلوک 122 پلاک 1

 •  

  ساعات کاری

 • شنبه تا چهارشنبه ۱۰ الی ۱۷

 • ایام تعطیل رسمی تعطیل می باشد.
PackingJar 2021. All Rights Reserved.©