/blogs/20-%D8%AC%D8%A7%D8%B1-%D8%B9%D8%B3%D9%84

جار عسل

همانطور که در وبلاگ قبل صحبت کردیم یکی از موارد استفاده جار شیشه ای، نگهداری و بسته‌بندی عسل می‌باشد. پیش از این بیشتر، از جارپت جهت بسته‌بندی عسل استفاده می‌شد اما این روزها به دلایل متعددی از جار شیشه ای و ظرف شیشه ای برای پر کردن عسل استفاده می‌شود

علت استفاده از جار شیشه ای عسل

تنوع جار شیشه ای عسل

یکی از دلایل استفاده از جار شیشه ای به جای پت برای عسل، تنوع شیشه های جار می‌باشد که هم از لحاظ اندازه و هم تنوع مدل، نیاز بازار عسل را برآورده می‌سازد .

عدم تغییر شکل جار شیشه ای  عسل

دلیل دیگر که می‌توان اشاره کرد این است که جار شیشه ای عسل تغییر شکل پیدا نمی‌کند و بعد از مدتی غیرقابل استفاده نمی‌شود .

حفظ خواص جارشیشه ای عسل

جار شیشه ای عسل در اثر تغییر دما ی محیط و گرما خواص خود را از دست نداده و مواد تشکبل دهنده شیشه وارد مواد غذایی و عسل نمی‌گردد.

جار درب فلزی

جار های درب فلزی به دلیل مقاومت گزینه مناسبی برای پر کردن عسل می‌باشد. درب پلاستیکی جار ممکن است بر اثر قرار گرفتن در زیر بار در زمان ارسال تغییر شکل دهد .اگر در ب پلاستیکی جار سوراخ شود و گرد و خاک وارد آن شود فروشنده های عسل متحمل خسارات زیادی می شوند .

بسیار پیش امده که درب پلاستیکی عسل را بستیم اما دیگر موفق به باز کردن آن نشدیم اما استفاده از شیشه درب فلزی تمام مشکلات فوق را سهل و آسان می‌نماید .

شیشه عسل لوکس با قیمت مناسب

باتوجه به موارد گفته شده می توان نتیجه گرفت که استفاده از جارعسل شیشه ای هم از نظر قیمت و هم از نظر کیفیت بسیار مرقوم به صرفه می باشد . استفاده از شیشه عسل لوکس با قیمت مناسب به بازار فروشندگان عسل کمک می کند که در کنار رقابت در ارایه عسل با کیفیت در بسته بندی و پکینگ عسل نیز به رقابت یپردازند .

عسل

از لحاظ علمی، عسل ارگانیک، عسلی است که در تمامی مراحل تولید و فرآوری آن از هیچ نوع ماده سمی و شیمیایی و آنتی بیوتیکی استفاده نشده باشد یعنی زنبور دار از هیچ نوع ماده برای عمل آوری عسل به زنبوران عسل نخورانده باشد و حتی از آفت کشها و داروها هم برای مبارزه با بیماریها و افت های احتمالی زنبور ان در فرایند تولید استفاده نکرده باشد ، شهد جمع آوری کرده و پس از فرآوری آن را به عسل تبدیل می کند. اهمیت عسل ارگانیک در سالم بودن محصول و کیفیت مطلوب و طبیعی آن است، که در اختیار مصرف کنندگان قرار گرفته و رضایت مصرف کننده را فراهم می آورد.کندوی عسل, ظروف شربت خوری کندو, قاب چوبی و شان عسل و حتی موم داده شده نیز به کندو باید سالم و فاقد مواد آلاینده و شیمیایی باشد متاسفانه امروزه استفاده از پلاستیک به جای چوب در صنعت زنبورداری رواج چشمگیری یافته که خود این امر باعث تهدید و به چالش کشیدن سلامت عسل ها و محصولات تولید شده می گردد ،

نحوه تولید عسل طبیعی توسط زنبور

برایتولید عسل طبیعیبه مقدار یک کیلو گرم، حدود سه کیلو شهد لازم است که ۲۰ هزار زنبور آن را از ۴ میلیون گل جمع آوری میکنند. و بنا بر سایت ویکی پدیا، زنبورهای مزرعه رو مجبورند مسافتی برابر سه دور چرخیدن به دور زمین را برای این یک کیلو عسل طی کنند.

در طول دوران تکامل تدریجی، زنبوران عسل به مرحله ای از تکامل رسیدند که توانستند شهدهای جمع آوری شده از گیاهان را با مهارت خاصی به عسل تبدیل و ذخیره سازی نمایند.

عسل های طبیعی تولید شده در مناطق مختلف جهان تفاوت های زیادی مخصوصا از نظر طعم و عطر با یکدیگر دارند و اختلاف موجود به انواع گیاهان تولید کننده شهد و شرایط آب و هوای محل بستگی دارد.

ولی اکثر مواد اصلی تشکیل دهنده عسل طبیعی مختلف، تقریبا مشابه هم می باشند. درصد بعضی از قندهای موجود در عسل بسیار بالاست و به همین جهت در صورت نگهداری صحیح و حتی به مدت طولانی، میکروارگانیسم ها نمی توانند در آن فعالیت کرده و مواد موجود در عسل طبیعی را تغییر داده و ترکیبات آن را عوض کنند .

چهار مرحله اساسی تولید عسل

تولید عسل در کندو آن هم توسط زنبورهای عسل یکی از جالب ترین موضوعات طبیعت است.

این که عسل چطور تولید می شود و از کجا منشا می گیرد برای خیلی از مردم هنوز یک سوال جدی است.

ما در این مقاله سعی داریم به صورت خیلی ساده در چهار مرحله تولیدعسلرا با هم بررسی کنیم. پس با ما همراه باشید.

1. شهد چیست؟

منشا اولیه عسل شهدی است که در درون گل ها تولید می شود.

شهد مایعی است مملو از قند که از غدد شهدزای گیاهان تولید می‌شود.

این ماده علاوه بر آب و قندهای مختلف دارای مقادیر کمی مواد ازته، اسیدهای آلی، ویتامین‌ها، مواد معدنی، رنگ‌دانه‌های طبیعی و مواد آروماتیک (معطر) است.

ترکیب شیمیایی شهد پیچیده‌تر از یک ترکیب قندی ساده است و بسته به نوع گونه‌ی گیاهی و شرایط آب و هوایی و اقلیمی؛ نوع و میزان ترکیبات آن متفاوت است.

تولید شهد در گل‌ها در واقع هدیه گیاه به زنبورعسل در ازای انتقال دانه های گرده و گرده افشانی آن صورت می گیرد و این همزیستی گل‌ها و زنبورعسل شیرین ترین معامله طبیعت است.

2. نحوه جمع آوری شهد گل ها توسط زنبورعسل

با شروع گلدهی گیاه و تولید شهد در داخل گل، زنبورهای کارگرِ «چراگَر» به جستجوی منابع شهد گل می‌پردازند و بر اساس یک سری از شاخص‌ها از جمله میزان ترکیب قندی و یا دیگر ترکیبات جذب‌کننده موجود در شهد، فعالیت بر روی آن گل را آغاز می‌کنند.

زنبورها به‌وسیله خرطوم خود شهد تولیدی در گل _که اغلب در حد چند میکرو گرم تا چند میلی‌گرم است_ را جمع‌آوری و به کیسه‌دان عسلی_که گنجایشی معادل ۴۰ میلی‌گرم دارد_ منتقل می‌نمایند .

به‌طور معمول برای پر شدن کیسه‌دان عسل از شهد خام هر زنبور بر روی ۱۰۰ گل فعالیت می‌کند و در نهایت به کندو بازمی‌گردد.

فعالیت زنبورعسل بر روی گل‌ها با مهارت و ظرافت بسیار بالایی انجام می‌شود و تحقیقات علمی مشخص نموده است که با جمع‌آوری شهد توسط زنبورعسل رغبت گیاه برای تولید شهد افزایش یافته و این فرآیند تا بارور شدن گل‌ها ادامه می یابد.

3. نحوه تولید عسل در کندو

زنبورعسل در حین بازدید از گیاهان، به کمک خرطوم، شهد تولیدشده در داخل گل‌ها را مکیده و پس از انتقال شهد به داخل کیسه‌دان عسلی و پر شدن آن، به کندو باز می‌گردد. به‌محض رسیدن به داخل کندو، بار شهد جمع‌آوری شده به داخل حجره های شش‌ضلعی‌ شان انتقال داده می‌شود.

در این مرحله به این محصول شهد خام یا عسل نارس می‌گویند.

در ادامه و معمولاً شب‌هنگام که همه زنبورها در داخل کُلُنی هستند فرآیند تولید عسل رسیده از شهد خام انجام می‌شود .

برای این کار زنبورها شهد خام را توسط خرطوم مکیده و به‌صورت قطرات کوچک درمی‌آورند سپس به کمک بال زدن‌های مدام و انتقال قطرات بین سایر زنبورها، میزان رطوبت عسل کاهش می‌یابد.

در همین حین مقداری از ترشحات بزاقی از جمله آنزیم‌ها و یکسری مواد ضروری از جمله مواد معدنی، ویتامین‌ها و آمینواسیدها به عسل اضافه می‌گردد.

با اضافه شدن آنزیم‌ها، واکنش‌های شیمیایی تسریع یافته و قندهای پیچیده از جمله ساکارز به قندهای ساده‌تر و زودهضم فروکتوز و گلوکوز تبدیل می‌شوند.

این عمل آن‌قدر تکرار می‌شود تا میزان رطوبت عسل به زیر 18 درصد رسیده و ترکیب غنی از قندهای ساده فروکتوز و گلوکوز و یک سری ریزمغذی‌ها در عسل افزایش یابد.

در نهایت با تغلیظ شهد خام و تبدیل آن به عسل رسیده، حجره‌های شش‌ضلعی‌ شان به‌وسیله سرپولک ها پلمپ می‌شود تا در زمان‌های موردنیاز از جمله زمستان برای تأمین انرژی به مصرف کلنی برسد.

4. نحوه استخراج عسل از شان های مومی

بعد از پروسه جمع‌آوری شهد گل‌ها و فرآوری آن به عسل در داخل کندو؛ زنبوردارها با برداشت این شان‌ها از داخل کندو و انتقال به محل عسل‌گیری، اقدام به استخراج عسل مایع از شان‌ها با استفاده از دستگاه اکستراکتور* می‌نمایند.

تا قبل از اختراع دستگاه اکستراکتور توسط فن هروشکای** مجارستانی در سال ۱۸۶۵استخراج عسلبه روش سنتی، با راندمان پایین و به‌سختی انجام می‌شد.

اساس کار این دستگاه نیروی گریز از مرکز است به این ترتیب که بعد از سرپولک‌برداری حجره‌ها، شان‌ها در داخل دستگاه قرار گرفته، با چرخش دستگاه قطرات عسل درون حجره‌ها به دیواره اکستراکتور برخورد کرده و درون مخزن دستگاه ذخیره می‌شود.

این عسل حاوی ذرات موم و بقایای زنبورعسل است که با استفاده از صافی جدا شده و در نهایت عسل صاف‌شده در درون ظرف‌ها بسته‌بندی و عرضه می‌گردد.

خواص درمانی عسل

فواید و خواص درمانی عسل

کمک به درمان سرفه و سرماخوردگی

تحقیقات نشان می دهند که عسل برای درمان سرفه می تواند مؤثر می باشد. در یکی از مطالعات یافت شد که عسل می تواند سرفه های شبانگاهی را کاهش داده و خواب کودکان را بهبود بخشد. این مطالعه همچنین عنوان می دارد که عسل حتی می تواند به اندازه ی داروی ضد سرفه دکسترومتورفان مؤثر باشد. البته قبل از دادن عسل به کودکان خود با پزشک خود مشورت کنید. ترکیب آبلیموی گرم با عسل می تواند التهاب گلو را کاهش دهد. همچنین حالت احتقان در گلو را از بین برده و مانع از کم آبی می شود. استفاده از عسل همچنین می تواند دوره درمان سرماخوردگی را تا دو روز کاهش دهد.

عسل برای تنظیم فشار خون:

در یکی از مطالعات که در سال 2011 منتشر شد، مشخص شد که عسل اثر مفیدی بر روی فشار خون بالا دارد. همچنین در یک آزمایش اثر مطلوبی بر روی موش های آزمایشگاهی که کالری زیادی مصرف کرده بودند، داشت.

عسل برای التیام سوختگی ها و زخم ها:

در زخم ها و به خصوص، استفاده زودهنگام از عسل می تواند ریسک زخم شدن و تورم آن را کاهش دهد. در مورد سوختگی های کوچک، می توانید ابتدا بلافاصله با ریختن آب و کاهش دمای آن، مقداری عسل بر روی قسمت آسیب دیده بریزید. عسل همچنین می تواند به درمان زخم معده و زخم های مزمن کمک کند.

عسل برای بهبود سلامتی قلب:

آنتی اکسیدان های موجود در عسل به محافظت از قلب کمک می کنند. عسل همچنین می تواند، بی نظمی ها و در هم ریختگی های ناشی از اکسیداسیون که به کلسترول بد خون مربوط است را کاهش دهد. این موضوع به صورت پیش فرض سلامتی قلب را بهبود می بخشد.اخیرا یافته شد که عسل شکل موادی که باعث تنگ شدن شریان های قلب می شوند و عامل هستند را کاهش می دهد. از طرفی پلی فنل موجود در عسل می تواند در سلامتی قلب نقش داشته باشد.بروز حمله قلبی هستد را کاهش

عسل برای از بین بردن ریسک دیابت:

دامنه شاخص قندی عسل در هر جا بین 45 تا 64 است که یک معیار متعادل است. چنانچه پیش از این هم در بخش سلامت نمناک گفتیم با توجه به مطالعات انجام شده در ایران؛ مصرف عسل برای کاهش وزن و از بین بردن چربی بدن افراد مبتلا به دیابت، آثار مفیدی دارد. در مطالعه دیگری نشان داده شد که اگر داروهای ضد دیابتی با عسل ترکیب شود، آثار مفیدتری بر روی بیماران مبتلا به دیابت خواهد داشت.

عسل برای درمان دندان درد:

در یکی از مجلات بین المللی ادعا دارد که عسل می تواند دندان درد را درمان کند. البته علاوه بر آن تحقیقات ثابتی بر روی این ادعا هنوز انجام نشده است لذا درباره این موضوع با دندان پزشک خود صحبت کنید.

عسل برای کمک به مبارزه با سرطان:

ترکیبات فنولیکی موجود در عسل ویژگی های ضد سرطانی دارند که می توانند از بسیاری از بیماری های سرطانی، ممانعت کنند. همچنین عسل فعالیت ضد التهابی دارد که آن را بهترین غذا برای ممانعت از سرطان ساخته است. حتی عسل سیستم بدن انسان را تعدیل می کند که این موضوع آن را برای درمان سرطان مؤثر تر می سازد.

عسل برای از بین بردن ریفلاکس اسید معده:

از آنجا که عسل غنی از مواد آنتی اکسیدان است و از آنجا که می تواند رادیکال های آزاد را از بین ببرد پس می تواند رفلاکس اسیدی او را نیز از بین ببرد. (به طوری که رادیکال های آزاد، پوشش سلول های دستگاه گوارشی را از بین می برد). عسل ممکن است برای درمان التهاب مری نیز به کار گرفته شود. می تواند به ساختارهای غشای مخاطی مری کمک کند. عسل حتی می تواند به تسکین گلودرد نیز کمک کند، که به این منظور آن را با چای گیاهی ترکیب کرده و مصرف می کنند تا آن را بهبود دهد.

عسل برای درمان مشکلات معده:

ویژگیهای آنتی اکسیدانی و ضد میکروبی عسل می تواند دامنه گسترده ای از مشکلات معده را درمان کند. شما می توانید عسل و آبلیمو را در آب گرم حل کرده تا تاثیر خوب آن را ببینید. یک قاشق از عسل خام می تواند از تولید بیش از حد گاز معده ممانعت کند. همچنین عسل می تواند آثار زیانبار مایکوتوکسین (سم تولیدی قارچ ها) را مهار کرده و سلامتی روده را بهبود دهد.

یک فرضیه می گوید که خوردن عسل مانند خوردن گرده های گل است که با این کار حساسیت ناشی از گرده ها را کاهش می دهد.

عسل برای مقابله با عفونت ها:

فعالیت ضد باکتری عسل می تواند نقشی در درمان عفونت ها داشته باشد. شرایط زخم های تازه را بهبود می بخشد و خاصیت چسبناکی بالای آن سد مقاومی را در مقابل عفونت ها به وجود می آورد. در حقیقت از دوران باستان از عسل برای درمان زخم های عفونی بهره می بردند. این مسئله مهم است که از عسل به عنوان مکمل استفاده شود نه به عنوان جایگزین. استفاده از عسل تنها در صورتی مورد ملاحظه است که دیگر فرآیندهای درمانی به شکست انجامیده باشند.

عسل برای افزایش انرژی:

عسل خالص حاوی مقدار کمی از آنزیم ها، پروتئین ها، مواد معدنی و آمینو اسید هایی است که در افزایش انرژی بدن می توانند مشارکت داشته باشند. همچنین قند موجود در عسل می تواند انرژی بیشتری از قندهای مصنوعی به بدن بدهد.

عسل برای افزایش ایمنی:

عسل و به خصوص عسل مانوکا حاوی متیل گلیوکسال بیشتری است که مسئول فعالیت ضد باکتری عسل است این ترکیب همچنین می تواند ارتقای ایمنی بدن نقش داشته باشد. از طرفی این ترکیب تولید سیتوکینز (پیام رسان سلولهای ایمنی بدن) را تحریک کنند.

عسل برای کمک به درمان ورم لوزه:

اطلاعات تحقیقی میگویند که عسل مانوکا می تواند یک درمان امیدوار کننده برای ورم لوزه باشد. که به این علت که محتوای بالای متیل گلیوکسال باکتری استرپتوکوکوس (عامل ورم لوزه) را می کشد. مخلوط آب گرم با عسل نیز می تواند برای درمان ورم لوزه مفید باشد.

عسل برای کمک به کم کردن وزن:

ترکیب منحصر به فرد قندها در عسل می تواند آن را به یک غذای ایده آل برای کم کردن وزن بدل کند. جایگزین کردن عسل با قندهای مصنوعی و خوردن روزانه یک قاشق از عسل با یک نوشیدنی داغ میتواند میل شدید به قند را در مغز شما از بین ببرد.

هرچند مطالعات سفت و سخت انجام نشده است اما تحقیقات اولیه نشان می دهد؛ 1 قاشق سوپخوری عسل دقیقاً قبل از خواب می تواند یک خواب راحت را بهبود دهد، شاید به این علت که گلیکوژن کبد به بالاترین حد خود رسیده است (در این حالت در کبد چربی ها و پروتئین ها به گلوکز تبدیل شده و این فرایند شخص را کاملا به خواب وا می دارد)

عسل برای درمان حالت تهوع:

آبلیمو با عسل می تواند حالت تهوع را درمان کرده و مانع از استفراغ شود. حتی خوردن یک قاشق سوپخوری از سرکه سیب به همراه عسل و مخلوط کردن آن با آب سرد قبل از رفتن به رختخواب شرایط حالت تهوع را بهتر میکند.

عسل برای بهبود سلامتی ناخن ها:

هرچند شواهد کافی وجود ندارد، یکی از مطالعات میگوید که شاید عسل بتواند سلامتی ناخنها را بهبود بخشیده و به درمان قارچ انگشت پا کمک کند.

عسل برای درمان آسم:

عسل می تواند به درمان سرفه کردن و خس خس سینه مربوط به آسم، کمک کند. تجمع خلط در مجاری نای عمده بیماری است که عسل آنها را از بین میبرد.

عسل برای از بین بردن اضطراب:

می تواند خواب بهتری را ارتقا دهد، پس می تواند درمان خوبی برای بی خوابی باشد که یکی از علائم اضطراب است. تحقیقات نشان داده اند که خوردن عسل به همراه قبل از زمان خواب می تواند به از بین بردن اضطراب کمک کند.

رفع اثرات زیانبار دخانیات:

یکی از مطالعات دریافته است که مصرف عسل می تواند آسیبهای بیضه که ناشی از سیگار کشیدن است را کاهش دهد. عسل همچنین با استرس های ناشی از دخانیات مبارزه می کند. بعضی از کارشناسان می گویند عسل می تواند به خروج از اعتیاد کمک کند، که به تحقیقات بیشتری در این موضوع نیاز است.

فواید عسل برای پوست:

به کار بردن عسل روی پوست خود به صورت روزانه می تواند فواید بسیار خوبی داشته باشد. استفاده از ماسک عسل می تواند به درمان آکنه و نقاط سیاه روی صورت کمک کند. عسل همچنین می تواند مشکلات دیگری مانند پوست خشک را نیز درمان کند.

عسل برای مبارزه با کنه:

عسل آلودگی های منافذ پوست را جذب خود کرده و مانند یک پاکسازی کننده پوست عمل می کند و از آنجا که یک ضد عفونی کننده طبیعی به شمار می رود و می تواند به پوست شما پاکی و التیام دهد. شما می توانید به راحتی یک لایه نازک از عسل را روی صورت خود به نحوی که روی گردنتان نچکد استفاده کنید و بعد از 30 دقیقه با آب ولرم صورت خود را بشویید.

اطمینان حاصل کنید که تست عسل روی پوست صورت خود را از قبل انجام داده اید چرا که بعضی به عسل حساسیت دارند. به این منظور مقدار کمی از آن را به مدت 30 دقیقه روی چانه خود چکانده و بعد از آن اگر مشکلی نبود می توانید استفاده کنید.

مهم است که بدانید اگر آکنه رو صورت به علت عفونت ناشی از باکتری به وجود آمده آن گاه عسل،می تواند آن را درمان کند.

عسل برای کمک به درمان چین و چروک:

عسل یک روان‌کننده طبیعی است که می تواند لایه های بالایی پوست را مرطوب کند. این رطوبت اضافی می تواند به بهبود چین و چروک کمک کند. عسل همچنین میتواند نقاط خشک، تحریک شده و حساس را التیام دهد. از طرفی خواص آنتی اکسیدانی عسل باعث به تاخیر انداختن روند پیری پوست می شود.

برای داشتن یک ماسک ضد پیری نیاز دارید به یک قاشق سوپخوری عسل را با مقادیر مساوی از پاپایا، شیر چرب یا ماست مخلوط کنید. مخلوط حاصل را بر روی صورت خود مالیده و اجازه دهید به مدت 30 دقیقه روی صورتتان باقی بماند، همچنین شما می توانید در حین مالیدن ماست بر روی صورت خود آن را ماساژ دهید که باعث بهبود گردش خون و استحکام پوست میشود. سپس ماسک را با آب گرم شسته وصورت خودرو با حوله خشک کنید.

همچنین عسل پوست را نرم و هیدراته میکند و چین و چروک و فاصله های خطوط را کم می کند. هر چند ماسک های عسل یک درمان کامل برای چین و چروک نیستند و از طرفی تمامی ماسک های عسل نمی توانند این کار را انجام دهند. پس این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید.

عسل برای محو شدن زخم های آکنه:

از آنجا که عسل یک مرطوب‌کننده طبیعی است. شاید به درمان زخم های آکنه کمک کند. گرچه تحقیق دقیقی در این زمینه اثبات نشده است.

 

عسل برای نرم کردن لبهای خشک:

استفاده از عسل خالص بر روی لبها می تواند به این موضوع کمک کند. فقط مقداری از عسل را روی لب هایتان قبل از خوابیدن در شب بمالید. عسل به داخل پوست جذب شده و لب ها یتان را نرم می کند. همچنین استفاده از عسل می تواند درمان خوبی برای از بین بردن ترک لب ها باشد. اما قبل از این کارها با پزشک خود مشورت کرده چراکه مالیدن عسل روی لب ها در شب ریسک بوتولیسم را به همراه دارد.

عسل برای از بین بردن زگیل:

عسل مانوکا می تواند تاثیر بسیار خوبی برای این موضوع داشته باشد. صرفا شما باید لایه ضخیمی از عسل را روی زگیل گذاشته و آن را برای 24 ساعت نگه دارید.

عسل برای کمک به سفید کردن پوست:

ممکن است عسل به چندین روش به سفید کردن پوست شما کمک کند. عسل در کنار ماست می تواند تاثیر خوبی داشته باشد. یک قاشق سوپ خوری ماست تازه به همراه نصف قاشق سوپ خوری عسل را با هم مخلوط کنید. مخلوط به دست آمده را به مدت 15 دقیقه بر روی پوست خود قرار دهید سپس با آب گرم بشویید و هر روز این ماسک را تکرار کنید.

عسل برای بهبود رشد مو:

هرچند شواهد کمی در این باره موجود است اما با امتحان کردن آن نیز زیانی وجود ندارد. می توانید عسل را با روغن زیتون مخلوط کرده تا از آن برای جلوگیری از ریزش مو و استحکام مو استفاده کنید. به سادگی مقداری از روغن زیتون را گرم کرده و 2 قاشق سوپخوری عسل به آن اضافه کنید می توانید یک سفیده تخم مرغ نیز به آن اضافه کنید. به خوبی آن را هم زده و به نرمی آن را روی موهای خیس خود قرار دهید. اجازه دهید 15 دقیقه بماند و بعد از آن طبق معمول با شامپو بشویید. همچنین این مخلوط می تواند موهای خشک را نیز بهبود دهد.

عسل برای از بین بردن شوره سر:

عسل خام در این زمینه تاثیر بهتری دارد. فقط مقداری از عسل خام را با آب با نسبت نه به یک مخلوط کنید، این لوسیون را بر روی پوست سر خود ماساژ داده و اجازه دهید به مدت 3 ساعت بر روی سرتان بماند. این کار را هفته ای یک بار تکرار کنید.

عسل برای پاکسازی پوست سر:

یک قاشق سوپخوری عسل خام را با 3 قاشق سوپخوری آب تصفیه شده ترکیب کنید. موهای تان را خیس کرده و چند قطره از این محلول را بر روی پوست سر خود بچکانید. در آخر به خوبی شستشو دهید.

عسل برای نرم کردن دستان:

دستان خشک و خشن مسئله ای بسیار مرسوم است که می تواند با عسل حل شود. عسل ویژگی های روان‌کننده ای دارد که می تواند رطوبت را بیش از حد نیاز نگه داشته تا دستان نرم شوند و همچنین با رادیکال های آزاد مقابله کرده تا از علائم پیری پوست بر روی دستان شما جلوگیری کند. مقدار کمی از عسل را بر روی تمامی نقاط دستتان بمالید و 10 الی 15 دقیقه منتظر بمانید. سپس دستانتان را شسته و یک کرم مرطوب‌کننده بر روی دستانتان بمالید. این کار را روزانه تکرار کنید و از دستان نرم تان لذت ببرید. جایگزین دیگر هم مخلوط کردن میزان مساوی از عسل و گلیسیرین است. این مخلوط را بر روی دستان خود مالیده و صبر کنید تا خشک شود. با آب ولرم آن را شسته و هر روز تکرار کنید.

راحت شدن از اگزما:

مقدار کافی عسل با مقدار مساوی از دارچین را مخلوط کرده و استفاده کنید تا از اگزما راحت شوید.

خواص عسل و فواید این شیرین پرخاصیت در طب سنتی

خواص عسل معجزه ای برای سلامتی بدن

مصرف عسل باکتری های مسبب ایجاد آکنه را از بین می برد همچنین مالیدن عسل بر روی زخم، زخم های دیابتی را درمان می کند.

مصرف عسل به صورت موضعی سبب، نرمی پوست، از بین رفتن سلول های مرده پوست، کاهش خط های ایجاد شده روی صورت و برطرف شدن خشکی آرنج و پاشنه پا می شود.

اگر می خواهید موهایتان براق شود و از ایجاد موخوره جلوگیری نمایید حتما از نرم‌کننده حاوی عسل، استفاده کنید.

مصرف عسل سبب تسریع روند سوخت و ساز و کاهش وزن می شود.

برای از بین رفتن ویروس و عفونت های باکتریایی، عسل را با سیر خام،مصرف کنید.

مصرف عسل تقویت کننده بینایی و تسکین دهنده گلودرد است و به عنوان شربت سینه نیز مصرف می گردد.

مصرف عسل سبب افزایش انرژی، برطرف شدن خستگی مفرط و افزایش میزان هوشیاری ذهن می شود.

مصرف عسل سیستم ایمنی بدن را تقویت نموده و سبب رسیدن ماده مغذی، ویتامین و آنتی اکسیدان های لازم به بدن می شود.

مصرف عسل جریان خون سازی را بهبود بخشیده و اینگونه از بیماری قلبی و آسیب به رگ ها و به خصوص مویرگ ها جلوگیری می کند.

مصرف عسل سبب تنظیم عملکرد روده و درمان قولنج و سندروم بی قراری روده ها می شود.

مصرف عسل سبب تسکین سوختگی، ضد عفونی شدن زخم ها، کاهش التهاب و درد و تسریع روند درمان می شود.

مصرف عسل سبب کاهش میزان اضطراب شده و مانند مسکن عمل می کند.

اگر عسل مصرف نمایید آرامش و خواب شما بهبود یافته و میزان PH بدن را قلیایی می کند.

مصرف عسل از شکل گیری تومورهای سرطانی جلوگیری می کند.

مصرف عسل سبب کاهش سوء هاضمه و رفلاکس اسیدی و درمان زخم های دستگاه گوارش می شود.

آنزیم های طبیعی موجود در عسل سبب بهبود روند هضم غذا می شود.

برای پاکسازی بدن یک لیوان آب ولرم با عسل و آب لیمو را به صورت ناشتا مصرف کنید.

عسل خاصیت ضد قارچی دارد و جویدن موم آن، علایم تب یونجه را برطرف می کند.

مصرف عسل سبب برطرف شدن تشنگی و علایم گرمازدگی شده و سبب متوقف شدن سکسکه می گردد.

عسل خاصیت ملین دارد و از ابتلا به یبوست جلوگیری می کند.

برای تسکین آسم، عسل را با فلفل سیاه و زنجبیل به صورت مخلوط مصرف کنید.

برای کنترل فشارخون آب سیر را همراه با عسل مصرف کنید.

برای بهبود آرتریت، عفونت مثانه و نفخ معده مخلوط عسل، دارچین در آب جوش بنوشید.

مصرف عسل سبب کاهش کلسترول مضر می شود.

برای کند شدن روند پیری، تقویت قدرت شنوایی و رفع بوی بد دهان عسل مصرف نمایید.

برای متوقف شدن دندان درد و کاهش ریزش مو از مخلوط عسل، دارچین و روغن زیتون داغ به صورت موضعی استفاده نمایید.

هرگز به نوزادان زیر یکسال خود عسل ندهید زیرا عسل حاوی هاگ های قارچ است و سیستم ایمنی بدن نوزادان نمی تواند با آن مقابله کند.

پکینگ جار

تولیدکننده ظرف شیشه ای جار در تهران انواع مختلفی از این ظروف را در طرح و شکل های مختلف تولید و به بازار ارائه می کند.

اطلاعات تماس
 • دفتر فروش

  خیابان افریقا بالاتر از چهار راه جهان کودک نبش صانعی برج امیر پرویز طبقه 13 واحد 135

  تلفن :02188796685 - 02188878767 - 02188878769

  واتس اپ : 09044353547

  ایمیل : info@packingjar.com

 • کارخانه

  تهران جاده خاوران شهرک صنعتی خاوران سایت فلز تراشان بلوک 122 پلاک 1

 •  

  ساعات کاری

 • شنبه تا چهارشنبه ۱۰ الی ۱۷

 • ایام تعطیل رسمی تعطیل می باشد.
PackingJar 2021. All Rights Reserved.©